Chráňte sa protilátkami vytvorenými prírodou!

V dnešných dňoch je asi najviac skloňované slovo vírus a infekcia. Stará múdrosť hovorí, že ľahšie je infekcii predchádzať ako ju liečiť. Prečo niekto ochorie a druhý nie?  Odpoveď je jednoduchá, závisí to od funkčnosti imunitného systému v našich slizniciach.

Obrázok-colenter 2

Obr. inPHARM

Sliznica a jej ochranný biofilm

Sliznica oddeľuje vnútorné prostredie organizmu od toho vonkajšieho (napr. sliznica nosa, ústnej dutiny, čreva). Majú obrovskú plochu, a preto sú hlavnou bránou vstupu cudzorodých častíc, napr. vírusov. Slizničný Imunitný systém  vytvára tzv. mukóznu membránu. Ide o tzv. biofilm (hlien) z dobrých baktérií, ktoré tvoria na sliznici (dýchacích ciest a čreva) účinnú ochranu pred možnosťou uchytenia nebezpečných vírusov a baktérií. Ak je tento biofilm narušený, napr. vysušený, tak sa na sliznicu majú možnosť prichytiť nebezpečné vírusy, vniknúť do buniek, rozmnožiť sa a spôsobiť ochorenie.

 

Mlezivo alebo kolostrum – prirodzená ochrana

 

Mlezivo alebo kolostrum je tekutina, ktorú produkujú mliečne žľazy u ľudí i zvierat (cicavcov) krátko pred pôrodom a počas prvých 2-3 dní po pôrode. Vyznačuje sa tým, že obsahuje najvyššie hladiny imunologických látok (protilátky, laktoferín, lyzozým, rastové faktory atď.), ktoré chránia dieťa pred respiračnými a črevnými infekciami.

Bovínne kolostrum – vhodné pre deti i dospelých

Clanok-Colenter

Obr. inPHARM

Je dokázané, že bovínne (hovädzie) kolostrum je takmer totožné s ľudským kolostrom. Má však výhodu vtom, že je ľahšie dostupné a obsahuje väčšie množstvo prospešných imunologicky účinných látok, napr. 100x viac protilátok typu IgG ako je tomu v ľudskom kolostre. Preto sa dá kolostrum využiť pri viacerých zdravotných problémoch u detí aj dospelých.

Kolostrum chráni pred infekciami

Obrázok-colenter3

Obr. inPHARM

Protilátky, laktoferín, lyzozým a ďalšie imunologické látky pôsobia proti vírusom, baktériám (vychytávajú ich, narúšajú ich bunkové membrány) a tak pomáhajú obranným reakciám tela bojovať s infekciou. Dokážu na seba viazať aj rôzne alergény a tým ich zneškodňovať. Okrem toho znižujú zápal a podporujú rast a obnovu tkanív. Zlepšujú spojenie črevných buniek, ktoré zabezpečujú správnu bariérovú funkciu čreva a jej odolnosť voči, infekcií, toxínom a zápalu.

Pri čom sa dá využiť kolostrum?

Viaceré klinické štúdie potvrdili priaznivé účinky bovinného kolostra pri infekciách dýchacích ciest a hnačiek. Pri preventívnom užívaní kolostra sa znížil počet chorobných epizód dýchacích a črevných infekcií ako aj počet hospitalizácií, čo bolo uverejnené v odbornom časopise Medicine v roku 2016.

 

Kolostrum spracované lipozomálnou technológiou je najúčinnejšie

Obrázok5-Colenter

Obr. inPHARM

V lekárňach je možnosť zakúpiť si lipozomálne kolostrum pod názvom COLENTER LD®  ktorý zabezpečuje najvyššie vstrebávanie účinných látok do krvi, ich ochranu pri prechode žalúdkom a ich využitie v organizme. Ide o prípravok ktorý je získaný z  mlieka kráv chovaných s najvyšším hodnotením kvality mliekarní v USA a na novom Zélande.

 

Obsah účinných látok zaručený

Kolostrum pre prípravok Colenter LD® sa spracováva šetrne, pričom obsah účinných látok je kontrolovaný vysoko citlivou a presnou farmaceutickou metódou (HPLC a ELISA). Tieto postupy ako aj lipozomálne spracovanie zaručuje jeho vysokú kvalitu a účinnosť.

PharmDr. Katarína Sidorová

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.