Je Vaše dieťa pripravené do školy? Zistili sme ako sú na tom deti s vitamínom C, ktorý je dôležitý pre imunitu - výsledky nie sú priaznivé.

Jesenné a zimné obdobie zvykne preveriť stav imunitného systému každého jedinca, ale hlavne u detí, u ktorých infekcie dýchacích ciest predstavujú najčastejšiu príčinu ochorenia. Vedeli ste, že  Vitamín C je pre telo nenahraditeľná látka? Ak ho je v tele málo, nepracujú dostatočne viaceré systémy organizmu, čo sa odrazí v rôznych zdravotných ťažkostiach, ako sú napr. opakujúce sa infekcie, alergie, únavový syndróm, krvácavé prejavy na ďasnách, problematické hojenie rán, kožné problémy atď. Preto je dôležité vedieť ako zabezpečiť jeho optimálnu hladinu v organizme.

Meranie hladín vitamínu C u detí v Detských nemocniciach ukázalo, že je nedostatočná u väčšiny detí

V júni tohto roku v Detskej fakultnej nemocnici v Banskej Bystrici a v Lučenci na II. a III. Detskej klinike ako aj na pneumologickej ambulancii a na urgentnom príjme zmerali hladinu vitamínu C v moči u detí.  Vo vyšetrovanej skupine bolo 268 detí z toho 49 % dievčat a 51 % chlapcov vo veku 1 mesiaca do 19 rokov. Výsledok merania ukázal, že 67 % z nich má  výrazný deficit vitamínu C a len 33 % má relatívne dostatočnú až optimálnu saturáciu vitamínu C v organizme.  V skupine prevládali tráviace a črevné problémy, infekcie dýchacích ciest, zápaly močového mechúra, ochorenia obličiek, alebo dehydratácie a ďalšie zdravotné problémy. Podobné výsledky vyšli aj doktorovi Borisovi Hruškovičovi - imunoalergológovi z Bratislavy.

Rýchly orientačný test hladiny vitamínu C v organizme

Orientačná hladina vitamínu C v organizme bola vyšetrená pomocou indikátorových prúžkov umožňujúcich orientačné stanovenie hladiny vitamínu C v moči. Výsledok testu sa dá stanoviť o 30 sekúnd porovnaním sfarbenia použitého indikátorového prúžku s farebnou stupnicou na ich obale. Najlepšie je merať hladinu vitamínu C ráno po zobudení, alebo s dostatočným odstupom (6 a viac hodín) od užitia vitamínu C vo výživovom doplnku. Tieto praktické indikátorové prúžky sú súčasťou každého balenia vitamínu C s lipozomálnym vstrebávaním. 

 

testovacie-pruzky1_small

 

Ako zabezpečiť dostatočné hladiny vitamínu C v organizme

Pri väčšom deficite vitamínu C v organizme sa bežným vitamínom C, rozpustným vo vode, nedá dosiahnuť optimálna hladina, nakoľko má obmedzenú schopnosť prenikať cez črevnú stenu do krvi. Potrebuje na to aktívne prenášače (bielkoviny označované skratkou SVCT), ktoré sú schopné prenášať len obmedzené množstvo vitamínu C. Z toho dôvodu sa ho pri jednorazovej dávke vstrebe do krvi maximálne 200 mg a zvyšok sa z tela vylúči, stolicou, pričom môže spôsobiť podráždenie čreva a vznik oxalátov.

Pri väčšom deficite táto dávka nášmu organizmu nestačí, preto výskumníci vyvinuli vitamín C s lipozomálnym vstrebávaním, ktorý sa vstrebáva do krvi v oveľa vyššom množstve. Táto nová forma vitamínu C obsahuje fosfolipidy, ktoré účinne pomáhajú prepraviť vitamín C cez črevnú stenu do lymfy a následne do krvi. Pomáhajú mu v tom aj bioflavonoidy zo šípok a z citrusových plodov v patentovanej zmesi RosaCelip-LD®. Navyše sa v krvi postupne uvoľňuje a tak je  dostupný pre bunky v priebehu 12 hodín po podaní.

Vitamín C s lipozomálnym vstrebávaním vyvinutý pre deti

    Juniorka

 

 

V lekárňach je dostať unikátny LIPO C ASKOR JUNIOR - vitamín C s lipozomálnym vstrebávaním  spolu s extraktom zo šípok v tekutej forme pre deti. Jeho príjemnú chuť zabezpečuje jablkový koncentrát. Je určený pre deti už od 0 do 6 rokov. V balení je odmerka a testovacie prúžky na orientačné stanovenie hladiny vitamínu C ešte pred jeho užívaním a na určenie správneho dávkovania. Pre väčšie deti je možné podávať LIPO C ASKSOR FORTE v kapsulovej forme.

Skúsenosti s vitamínom C s lipozomálnym vstrebávaním

V oboch spomínaných nemocniciach – v Banskej Bystrici a v Lučenci 2 menším skupinám detí (17 a 23 detí) podávali spomínaný detský vitamín C s lipozomálnym vstrebávaním. Po 5 dňoch sa im hladina vitamínu C dostala na optimálnu hladinu, okrem detí so syndrómom krátkeho čreva. Dostatočná hladina vitamínu C zabezpečuje možnosť správneho fungovania hlavne imunitného, nervového a antioxidačného systému, čo jednoznačne prispieva k zefektívneniu liečebného procesu.

Článok pripravila odborná redakcia Edukafarm

 

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.