COLENTER LD 120 kapsúl

Kód: 68
Novinka
29 hodnotení
Značka: inPHARM
€32 –28 %
krabička lahvička22
€32 –28 % €23
Skladom (> 5 ks)

Colenter LD® obsahuje bovinné (kravské) kolostrum s lipozomálnym vstrebávaním (liposomal delivery, LD). Kolostrum je v mikrokapsulovej lipozomálnej forme, ktorá zabraňuje oxidácii počas skladovania a chráni komponenty pred tráviacim procesom (ničením počas priechodu žalúdkom), pričom zvyšuje vstrebávanie a dodávku životne dôležitých zložiek kolostra do organizmu

Detailné informácie

Podrobný popis

O lipozomálnom vstrebávaní LD (liposomal delivery)

Lipozomálna technológia je jednou z prelomových technológií používaných vo farmácii a v potravinárstve, pomocou ktorej možno dôležité účinné látky dodať v dostatočnom množstve do organizmu a zvýšiť ich biologickú dostupnosť. Táto technológia zaisťuje vynikajúce vstrebávanie účinných látok zo zažívacieho traktu do krvi a umožňuje ich pozvoľné uvoľňovanie a cielený transport v organizme.

Lipozomálne vstrebávanie nie je ničím neznámym ani v prírode: napríklad v materskom mlieku sú živiny chránené tukovými látkami (fosfolipidy), aby ich organizmus dojčaťa dokázal čo najlepšie vstrebať a zužitkovať. Bohužiaľ, tieto tukové látky sú v rámci výroby kolostra narušené najmä jeho sušením, ktoré doslova rozláme prirodzenú ochrannú vrstvu lipozómov. Preto bola v USA s pomocou vedcov z parížskej Sorbonny vyvinutá špeciálna lipozomálna technológia LD (liposomal delivery), ktorá je využitá v doplnku stravy Colenter LD® a zodpovedá prirodzenej lipozomálnej ochrane účinných látok kolostra a ich optimálnemu vstrebávaniu.

Čo by sme mali vedieť o kolostre?

Kolostrum je materské mlieko, ktoré sa tvorí u cicavcov v poslednej tretine tehotenstva a v prvých dňoch po pôrode. Jeho zloženie je výrazne odlišné od mlieka produkovaného v ďalších obdobiach laktácie. Oproti zrelému mlieku je kolostrum bohatšie o celý rad zložiek, ktoré podporujú vznik funkčnej imunity, teda ochrany pred infekciami, ďalej kolostrum umožňuje fyziologický vývoj a funkciu tráviaceho traktu, aj usídlenie žiadúcej črevnej flóry (mikrobioty) v čreve. Zloženie kolostra niektorých cicavcov sa od seba zásadne nelíšia. Týka sa to aj podobnosti účinkov a typu komponentov ľudského a bovinného (kravského) kolostra, ktoré je používané už oddávna v tradičnej medicíne. Na túto tradíciu nadväzuje novodobé zavedenie kolostra do spektra prostriedkov zlepšujúcich zdravotný stav človeka. Opiera sa o moderné výskum, ktorý ukazuje, že prospešné komplexné pôsobenie kravského kolostra je umožnené obsahom širokého spektra účinných zložiek, ktoré sú kľúčové pre optimalizáciu obranyschopnosti organizmu a gastrointestinálnu pohodu u zdravých ľudí.

Kravské kolostrum v prípravku Colenter LD® je testované metódou HPLC a ELISA

Pre zachovanie účinnosti je dôležité, aby bolo kolostrum lipozomálne chránené pred agresívnym prostredím žalúdka a bolo testované na obsah účinných látok (HPLC) a koncentráciu imunoglobulínových protilátok (ELISA). Bez uvedeného testovania nemôže byť garantovaná účinnosť a bezpečnosť, pretože napr. množstvo imunoglobulínov klesá s dobou a frekvenciou dojenia. Kravské kolostrum obsiahnuté v prípravku Colenter LD® je štandardizované HPLC a ELISA testovaním na obsah účinných látok a protilátkovú bioaktivitu. Štandardne obsahuje minimálne 25-30 % imunoglobulínov, 1,5 % laktoferínu, 1,5 % rastových faktorov, 3,5 % polypeptidov bohatých na aminokyselinu prolín (proline-rich polypeptides, PRP). Neobsahuje akákoľvek (ani stopové) množstvo antibiotík a hnojív. V tomto ohľade je kravské kolostrum v prípravku Colenter LD® mimoriadne kvalitné, pretože vďaka testovaniu garantuje štandardnú účinnosť a bezpečnosť.

Kolostrum obsahuje protilátky - imunoglobulíny, čo o nich vieme?

Významnou zložkou kravského kolostra sú protilátky - imunoglobulíny. Ich vysoký obsah je daný dôležitou úlohou kolostra pre imunitu novonarodených teliat. Tú nezískavajú imunoglobulíny od matiek počas gravidity (tj. transplacentárnym prenosom), ale až po narodení z kolostra prostredníctvom črevnej absorpcie. Preto je obsah protilátok v kravskom kolostre vysoký, rádovo stonásobný oproti materskému mlieku a má zásadný význam v ochrane pred infekciami, predovšetkým gastrointestinálnymi a respiračnými. Hlavným zastúpeným imunoglobulínom v bovínnom kolostre je trieda IgG, sú však zastúpené aj IgA a IgM. V triede IgG je najviac zastúpený Izotyp IgG1; v tejto skupine sú obsiahnuté protilátky proti rotavírusom a celému radu patogénnych baktérií (napr. Yersinia enterocolitica, Campylobacter jejuni, Klebsiella pneumoniae, Serratia marescens, Salmonella typhimurium, Staphylococcus, Streptococcus, Cryptosporidium, Helicobacter, patogénne Escherichia coli, Pseudomonas).

Kravské kolostrum obsahuje tiež IgG1 protilátky proti baktériám spôsobujúcim nekrotizujúcu kolitídu (zápal hrubého čreva), napr. Klebsiella, Citrobacter, Enterobacter a Serratia, ďalej mikroorganizmom spôsobujúcim respiračné infekcie, napr. RS vírusom, chrípkovým vírusom a baktériu Streptococcus pneumoniae. Naviac kolostrum obsahuje imunoglobulíny špecifické pre vzdušné alergény ako je trávový peľ, obilniny a domáci prach. Svoju ochrannú úlohu majú aj ďalšie triedy imunoglobulínov. Kravské kolostrum teda obsahuje protilátky proti celej rade patogénnych mikroorganizmov spôsobujúcich gastrointestinálne a respiračné infekcie, a tiež imunoglobulíny schopné viazať niektoré inhalačné a potravinové alergény. Spomínané imunoglobulíny môžu pôsobiť prospešne niekoľkými mechanizmami: 1) prostredníctvom priamej väzby na potenciálne patogény a podporou ich odstránenia, 2) podporou bariérovej funkcie čreva a 3) podporou funkcie imunitného systému, napr. T a B lymfocytov a NK buniek (natural killers) voči patogénnym mikroorganizmom.

Kolostrum ďalej obsahuje laktoferín, laktoperoxidázu, lyzozým, cytokíny, oligosacharidy, rastové faktory a špecifické aminokyseliny

Účinky laktoferínu sú založené na mechanizme deštrukcie stien baktérií (niekedy je tiež označovaný za "prirodzené širokospektrálne antibiotikum"). Blokuje prozápalový cytokín TNF-alfa, čo má značný význam pre ochranu črevnej sliznice pred zápalovým postihnutím. Je významným faktorom slizničnej imunity v čreve a dýchacích cestách, podieľa sa aj na celkovej imunite tým, že podporuje vyzrievanie, migráciu a aktivitu imunitných buniek. Má prospešný vplyv na obnovu črevných buniek. Má význam aj pre absorpciu železa z čreva.

Laktoperoxidáza katalyzuje reakcie, v ktorých peroxid vodíka oxiduje niektoré organické a anorganické látky prítomné v čreve za vzniku baktericídnych zlúčenín. Peroxid vodíka je prítomný v zažívacom trakte, pretože vzniká v slinách z glukózy a kyslíka. Laktoperoxidáza hrá významnú úlohu vo vrodenej imunite.

Lyzozým hrá významnú úlohu vo vrodenom imunitnom systéme, narúša totiž steny baktérií (prevažne grampozitívnych) a vedie k ich rozpadu. Okrem tohto enzymatického mechanizmu pôsobí lyzozým aj tak, že podporuje väzbu baktérií na protilátky a naviazanie tohto komplexu na receptory T lymfocytov.

K ďalším peptidom obsiahnutým v kolostre, patria polypeptidy bohaté na aminokyselinu prolín, označované skratkou PRP. PRP sú signálne molekuly, ktoré podporujú vývoj a fungovanie týmusu (týmusu), žľazy zodpovednej za normálny vývoj a fungovanie imunitného systému, pričom podporujú protiinfekčnú imunitu, zvlášť proti patogénom napádajúcim zažívací systém a spôsobujúcim hnačky. Podskupina PRP-3 tiež pomáha znižovať intenzitu alergických príznakov. PRP sú teda dôležité pre moduláciu imunitného systému v rôznych situáciách ohrozenia, pre moduláciu fyziologického zápalu, a pre ich protialergické pôsobenie.

Bovinné kolostrum obsahuje aj rad cytokínov, dôležitých pre imunitu, napr. Interleukíny (IL-1β, IL-2, IL-6, IL-17), TNF-alfa (tumor-necrosis factor-alfa), interferón-γ; a ďalšie molekuly dôležité pre vyzrievanie imunitného systému, pre komunikáciu medzi imunitnými bunkami, rozpoznávanie patogénov, aktiváciu imunitných buniek a komunikáciu medzi nimi, a vo výsledku pre protiinfekčnú imunitu a riadenie fyziologickej zápalovej reakcie.

 

Ďalej sú v kolostre obsiahnuté molekuly špecifických mikro-ribonukleových kyselín (mikro-RNA). MikroRNA sú pomerne nedávno objavené malé molekuly RNA, ktoré sa podieľajú na regulácii génovej expresie a zasahujú do rôznych signálnych, metabolických a regulačných okruhov, čím sa podieľajú na udržiavaní homeostázy. Majú veľkým význam aj pre reguláciu imunity. V kolostre sú prítomné v ochranných obaloch, tzv. Mikrovezikulách, ktoré ich chránia pred agresívnym prostredím žalúdka, a molekuly mikroRNA sa tak dostávajú neporušené do čreva.

Ďalšou dôležitou zložkou bovinného kolostra sú bioaktívne oligosacharidy, ktoré majú význam pre podporu rastu prospešnej bakteriálnej flóry v hrubom čreve a tým aj pre ochranu črevnej sliznice. Ide vlastne o prebiotiká.

Kolostrum obsahuje aj rad rastových faktorov. Preto má kolostrum podporný vplyv na integritu a hojenie črevnej sliznice, ak je sliznica poškodená. Tento účinok kolostra má svoj veľký význam aj vzhľadom na úlohu, ktorá sa pripisuje poškodeniu integrity črevnej sliznice pri vzniku tzv. Syndrómu zvýšenej priepustnosti čreva (Leaky-gut syndróm), pri ktorom dochádza k narušeniu tzv. tesných spojov (tight junctions) medzi bunkami črevného epitelu a následnému prieniku patogénnych látok (napr. toxínov baktérií) z čreva do obehu; tým sa zvyšuje riziko vzniku ochorenia ďalších orgánov, napr. pečene alebo mozgu. Rastové faktory obsiahnuté v kolostre pôsobia na črevnú sliznicu integratívne. Kolostrum ich obsahuje celý radu, napr. IGF-1 a IGF-2 (insulin-like growth factor-1 a 2). Tieto faktory majú hormonálnu povahu, podporujú fyziologický rast a diferenciáciu rôznych typov buniek, a to nielen v čreve, ale po vstrebaní pôsobia prospešne aj na ďalšie tkanivá organizmu. Ďalej kolostrum obsahuje rastové faktory VEGF (vascular endothelial grow factor) a BFGF (basic Fibroblast growth factor), ďalej PDGF (Platelet-derived growth factor), ktorý je dôležitým faktorom pre proliferáciu fibroblastov a aktivuje sa pri hojení poranení, resp. porúch integrity slizníc. Ďalším rastovým faktorom obsiahnutým v kolostre je TGF-beta (transforming growth factor-beta), ktorý je významný pre funkciu a integritu epitelu, okrem toho má protizápalový účinok a reguluje proliferáciu, diferenciáciu a vývoj T regulačných lymfocytov, teda buniek, ktoré pôsobia proti vzniku autoimunitných chorôb tým, že zabraňujú imunitnému systému, aby sa obracal proti vlastným tkanivám organizmu.

Užívanie kolostra je bezpečné

Komplexné pôsobenie kravského kolostra je umožnené obsahom širokého spektra vyššie uvedených účinných zložiek, ktoré sú kľúčové pre optimalizáciu obranyschopnosti organizmu a gastrointestinálnu pohodu u zdravých ľudí. Príkladom prospešného pôsobenia bovinného kolostra, overeného v rôznych typoch štúdií, je ochrana integrity sliznice zažívacieho traktu. V niekoľkých štúdiách sa preukázalo, že bovinné kolostrum chráni sliznicu tráviaceho traktu proti poškodeniu spôsobenom antibiotikami a NSAID (NSA). NSA pôsobia agresívne na sliznicu zažívacieho traktu, zvyšujú jej priepustnosť a riziko prieniku baktérií. Všetkým týmto patologickým zmenám kolostrum bráni a vďaka obsahu rastových faktorov pôsobí hojivo.

Kolostrum sa tiež osvedčilo v štúdii u skupiny detí s infekčnou hnačkou, pričom užívanie kolostra viedlo k významnému zlepšeniu. Ďalšie výsledky štúdií ukazujú, že kravské kolostrum po kontakte s črevnou sliznicou viedlo u dospelých v prevencii infekcií horných dýchacích ciest k zníženému výskytu týchto ochorení v porovnaní s placebom. V inej štúdii, u detí so zvýšeným výskytom respiračných infekcií, viedlo užívanie kolostra k výraznému zníženiu frekvencie týchto ochorení (do tejto štúdie boli zaradené aj deti s opakovanými hnačkami; i výskyt týchto ťažkostí sa vďaka užívaniu kolostra znížil).

Pokiaľ ide o bezpečnosť kolostra, vo viac ako 50 klinických štúdiách, na ktorých sa zúčastnilo vyše 2000 pacientov, sa neobjavili závažné nežiaduce účinky.

Súhrnne povedané, podľa súčasných vedeckých poznatkov má bovinné (kravské) kolostrum rad prospešných účinkov na integritu črevnej sliznice vrátane podpory hojenia. Má tiež prospešný vplyv na imunitný systém, a to nielen na lokálnej imunitu čreva, ale po kontakte s črevnou sliznicou môže prispievať aj k systémovej podpore imunity. Obsahuje rad faktorov ovplyvňujúcich získanú aj vrodenú imunitu. Celkovo je kolostrum hodnotené ako bezpečné a dobre tolerované, pôsobí v súlade s biologickými predpokladmi človeka. Jeho použitie je tak bezpečné aj v dlhodobejšom horizonte. Aj napriek jeho nespornej výnimočnosti nemožno chápať kolostrum ako náhradu liekov alebo lekárskej starostlivosti. Aj to najkvalitnejšie kolostrum, čo je prípad Colenter LD®, cez svoj v mnohých smeroch nesporne pozitívny prínos pre ľudský organizmus nie je všeliek, ale doplnok stravy a tak by malo byť chápané.

Dávkovanie: pokiaľ nie je odporúčané inak, dospelí 2 kapsule 2x denne najlepšie na lačný žalúdok. Deti od 3 rokov 1 až 2 kapsule denne. Pri ťažkostiach s prehĺtaním je možné kapsulu vysypať do jedla či pitia.

Zloženie: 1 kapsula obsahuje 480 mg kravského kolostra-LD (98,5%). Pomocné látky: mastné kyseliny (1,5%). Ostatné látky: želatínové kapsule

Uchovávanie: Uchovávajte v suchu pri izbovej teplote (15-25 ° C), chráňte pred priamym slnečným žiarením.

Balenie: 120 kapsúl po 480mg

Doplnok stravy. Nenahrádza pestrú stravu a zdravý životný štýl. Nie je určené deťom do 3 rokov.

Pridať komentár
Nevypĺňajte toto pole:
I Avatar autora Názor 5.2.2021 20:43
Pořádně napálená cena :-). Výrobní cena bude určitě jen o pět centů nižší, xi. Ale pěkně popsané, to proto, aby se obhájila cena, jasné je mi to jak facka.
Odpovedať
Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.